Раждане - Пълно разкритие и обезболяване - II част
Колко време е нужно за достигане на пълно разкритие и какво се прави, за да се намали времетраенето на този период и съпровождащата го болка
Колко време ще продължава разпъването на шийката? Средно това е около 15-18 часа. Шокирани ли сте? Но нека не намесваме субективното усещане за раждане. В тези 18 часа средно ще се усеща болка за около 6 от тях. В тези шест часа болката ще бъде неприятна в последните четири, ще бъде много силна в последните час и половина – два. Тук добрата новина е, че в тези шест часа обикновено ще могат да се правят различни обезболявания, които да влияят на вашето усещане за болка. Противно на очакванията на раждащите, обезболяването в акушерството няма за цел да ги обезболи, а има за цел да ускори събитията във връзка с раждането. Болката се предизвиква от това, по какъв начин отстъпват тъканите на шийката на матката. Ако те са лесно разтегливи, силата с която матката трябва да натиска отгоре няма да бъде толкова голяма и няма да се налага контракциите да бъдат толкова големи. Налягането в матката няма да се повишава толкова и тъканите лесно ще отстъпват. Прилича на мачкане на пластилин: взимаме го от кутийката и започваме да мачкаме. Палците ни заболяват докато го размачкаме, но после с върха на пръстчетата оформяме човката на пиленцето…
Ако вашите тъкани са меки, раждането ще протече с по-леко усещане за болка. Ако тъканите на шийката ви са твърди ще усещате по-сериозна болка, защото на матката ще и трябват повече и по-сериозни контракции, за да преодолее съпротивлението на тази твърда шийка. Всичко това е въпрос на ген, а също и на това колко близо до термина ще се случи раждането – ако е на термин, то подготвителните контракции вече ще са „размачкали” шийката.
Когато се прави обезболяване се цели да се реагира върху процесите на шийката – гледа се тя да се отпусне. А вторичният (страничният) ефект на обезболяването е, че вие усещате нещата по-поносими и не толкова болезнени. За щастие вече се практикува епидурална аналгезия. Епдуралната е единствената аналгезия, която работи и в посока на субективното усещане на раждащата. Но тя отново се прилага с цел не толкова да не я боли майката, а да се ускори раждането в периода, в който е възможно лекарите да се намесят.
Ако се колебаете в избора на епидурална аналгезия, трябва да знаете, че при нея няма опастност от парализиране, защото тя се поставя на безопасно по отношение на гръбначния мозък място. За всички тези, които се опасяват, че могат да бъдат засегнати двигателните им способности от епидуралната, трябва да уточним, че гръбначният мозък свършва на нивото на ребрата. От това ниво надолу няма гръбначен мозък. Епидуралната се прави в зоната на кръста, а там няма гръбначен мозък.
И така имаме контракции. Как да ги разпознаем? …следва продължение